Czytaj stronę główną POZENA

3 min read

5 ważnych czynników wyboru kursu językowego dla firmy

5 ważnych czynników wyboru kursu językowego dla firmy
8:15

Dowiedz się, jakie czynniki warto wziąć pod uwagę podczas wyboru kursu językowego dla Twojej firmy. Przygotowaliśmy dla Ciebie pięć ważnych wskazówek, które pomogą Ci podjąć najlepszą decyzję.

Żeby dobrze skończyć, trzeba najpierw dobrze zacząć

Aby profesjonalne szkolenie językowe odniosło sukces, koniecznie należy prawidłowo je rozpocząć. W tym celu renomowana szkoła językowa zawsze przeprowadza audyt kompetencji z każdym uczestnikiem. Ten egzamin sprawdza podstawowe umiejętności językowe - czytanie, pisanie, słuchanie i mówienie - a jego przeprowadzenie przynosi klientowi dwie korzyści: właściwy podział uczestników na grupy oraz możliwość rzetelnego mierzenia postępów.

Przeprowadziwszy audyt kompetencji, dobra szkoła językowa ustali poziom umiejętności językowych każdego uczestnika. Dzięki temu może efektywnie podzielić uczestników na grupy o zbliżonych umiejętnościach, co stwarza optymalne warunki dla nauki i rozwoju.

Ponadto, audyt kompetencji umożliwia szkole językowej dostarczenie klientowi regularnych raportów na temat postępów uczestników, bo... jest fundament od którego można ten postęp mierzyć; jest to niezwykle istotne dla wielu klientów, którzy oczekują - i bardzo słusznie - monitorowania efektywności szkolenia jako zwrotu z ponoszonej inwestycji. 

 

Długość i intensywność kursów językowych dla firmy

Długość i intensywność kursu to jeden z kluczowych czynników, na które warto zwrócić uwagę przy wyborze kursu językowego dla Twojej firmy. Zastanów się, jak długo chcesz, aby kurs trwał i jak intensywnie pracownicy będą uczestniczyć w zajęciach. Czas trwania kursu może mieć wpływ na osiągnięcie zamierzonych celów, dlatego warto dobrze go przemyśleć.

Pamiętaj również o tym, że intensywność kursu może wpływać na tempo postępów uczestników. Jeśli potrzebujesz szybkich rezultatów, warto zdecydować się na bardziej intensywny program nauczania. Jeśli jednak pracownicy mają w tygodniu ograniczoną ilość czasu na naukę, lepszym wyborem może być kurs o mniejszej intensywności, który pozwoli im na stopniowe zdobywanie nowych umiejętności.

Dobra szkoła językowa kompetentnie podzieli nowych uczestników na grupy bądź zasugeruje szkolenia językowe indywidualne. Następnie przygotuje dla każdej osoby i grupy właściwy plan nauczania, wynikający z poziomu uczestników i celów biznesowych klienta. Z tych założeń wyniknie również propozycja długości i intensywności trwania szkoleń. 

 

Kwalifikacje i doświadczenie lektorów uczących języków w firmie

Kwalifikacje i doświadczenie lektorów są niezwykle ważne przy wyborze kursu językowego dla firmy. Przede wszystkim sprawdź, czy trenerzy posiadają odpowiednie wykształcenie i certyfikaty potwierdzające ich umiejętności. Dobrzy nauczyciele powinni być przygotowani do prowadzenia zajęć z języka obcego, jak też i posiadać wiedzę na temat skutecznych metod nauczania, a dobra szkoła językowa dla firm powinna umieć kompetentnie rekrutować tych najlepszych.

Warto też zwrócić uwagę na doświadczenie lektorów w prowadzeniu kursów językowych szczególnie dla firm, korporacji, przedsiębiorstw i instytucji. Przeszkolony i doświadczony lektor będzie najlepiej przygotowany, aby dostosować program nauczania do specyficznych potrzeb uczestników szkolenia w Twojej firmie. Będzie też rozumiał środowisko biznesowe i potrzeby uczestników wynikające z ich stanowisk i codziennego trybu pracy. 

 

Metody nauczania i materiały dydaktyczne

Metody nauczania i materiały dydaktyczne, które są wykorzystywane podczas kursu, mają znaczenie. Zapytaj o to, jakie metody są stosowane przez nauczycieli i jakie materiały są udostępniane uczestnikom.

Zwykle ważne jest, aby metody nauczania były nowoczesne i dostosowane do potrzeb uczestników. Konwersacje, podręczniki, nagrania audio i wideo czy ćwiczenia interaktywne pomogą uczestnikom rozwijać umiejętności w angażujący sposób w różnych obszarach językowych. Dzięki temu szkolenie językowe ma współczesny charakter i jest interesujące dla uczestników.

Natomiast być może warto jednocześnie nie zapomnieć o tym, to co każdy szczerze wie sam: że z nauką języków jest jak z odchudzaniem. Wszelkie przelotnie modne kuracje dietetyczne w niczym nie pomogą na dłużej, za to mogą zrujnować budżet, jak równeiż również zdrowie. 

Podobnie jest ze szkoleniami językowymi: modne w danym roku najnowsze cudowne metody uczestnia się języków obcych bez wysiłku niestety nie przyniosą rezultatu, jeżeli nie będą przestrzegały starych dobrych zasad: lektor ma być profesjonalny i kompetentny, a uczestnik - zmotywowany, zaangażowany, systematyczny i pracowity.

 

Dostosowanie kursu językowego do potrzeb firmy

Kolejnym istotnym czynnikiem wyboru profesjonalnego kursu językowego jest dostosowanie go ściśle do potrzeb klienta. Kto jest klientem? Firma, która za ten kurs płaci. 

Przed podjęciem decyzji zastanów się, jakie umiejętności językowe są najważniejsze dla uczestników i jakie cele Firma pragnie osiągnąć, inwestując w kurs językowy dl apracowników.

Czy uczestnicy mają doskonalić ogólny poziom języka obcego dla ogólnej satysfakcji?

Czy też może Firmie zależy na specjalistycznych umiejętnościach językowych konkretnych osób, wiodących do podniesienia konkurencyjności ?

Czy uczestnicy mają obecnie kontakt z obcojęzycznymi partnerami, klientami, dostawcami?

Czy chodzi o sprzedaż, zakupy, księgowość, kadry, a może projektowanie, logistykę albo produkcję? 

Dobry kurs językowy powinien też być elastyczny i umożliwiać regularne dostosowywanie programu nauczania do postępów w nauce i zmieniających się potrzeb uczestników. Im bardziej kurs językowy będzie dopasowany do potrzeb Firmy, tym większe przyniesie korzyści.

 

Monitorowanie postępów

Regularne monitorowanie postępów i ich raportowanie klientowi (Firmie) jest niezwykle istotne w procesie szkolenia językowego. Dzięki niemu Firma może śledzić postępy pracowników i oceniać efektywność inwestycji w kurs językowy.

Monitorowanie postępów umożliwia również ciągłe dostosowywanie programu nauczania do indywidualnych potrzeb uczestników. Regularne raportowanie klientowi pozwala firmie na bieżąco śledzić postępy swoich pracowników i podejmować ewentualne korekty w programie szkolenia.

Ponadto, regularne monitorowanie postępów i raportowanie klientowi daje uczestnikom kursu motywację do dalszej nauki. Widząc swoje postępy, czują się zmotywowani do kontynuowania nauki i dążenia do osiągnięcia zamierzonych celów językowych.

Ważne jest również, aby raportowanie postępów było klarowne i zrozumiałe dla klienta. Dobra szkoła językowa dostarcza klientowi szczegółowe informacje na temat osiągnięć uczestników, włączając w to wyniki regularnych audytów, przeglądy materiałów dydaktycznych i rekomendacje dotyczące dalszego rozwoju językowego.

 

Podsumowanie

Warto wziąć pod uwagę powyższych pięć kluczowych czynników przy wyborze kursu językowego dla Twojej firmy: audyt kompetencji, długość i intensywność kursu, kwalifikacje i doświadczenie lektorów, metody nauczania i materiały dydaktyczne oraz dostosowanie kursu do potrzeb firmy. Monitorowanie postępów uczestników jest kluczowe dla oceny efektywności inwestycji w szkolenie językowe.

Centrum Językowe POZENA to między innymi renomowana Szkoła Językowa dla Firm, które od ponad 20 lat zapewnia profesjonalne kursy językowe polskim i zagranicznym klientom instytucjonalnym. Skorzystaj z naszego doświadczenia i zaangażowania, aby zapewnić swojej firmie wysokiej jakości kurs językowy. Serdecznie zapraszamy na bezpłatne konsultacje. 

 

6 min read

Anotacja danych: poraktyczne wskazówki

Odkryj sekrety skutecznej adnotacji danych językowych z ekspertami POZENA, dzielącymi się swoimi wskazówkami i najlepszymi praktykami. Robimy to od...

Przeczytaj...

1 min read

6 powodów dlaczego warto przetłumaczyć stronę internetową firmy

Zastanawiasz się nad profesjonalnym tłumaczeniem firmowej strony internetowej? Oto sześć przekonujących powodów by to zrobić i zwiększyć szanse na...

Przeczytaj...

4 min read

5 ważnych czynników wyboru kursu językowego dla firmy

Dowiedz się, jakie czynniki warto wziąć pod uwagę podczas wyboru kursu językowego dla Twojej firmy. Przygotowaliśmy dla Ciebie pięć ważnych...

Przeczytaj...